Littlesquishe
Littlesquishe Littlesquishe
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $1.08 to buy 3 green marbles. If the marbles all have the same price, how much
does it cost to buy 1 marble?

Respuesta :

rsh8103 rsh8103
  • 03-11-2020

Answer:

0.36$

Step-by-step explanation:

1.03/ 3 marbles = 0.36$ per marble.

Answer Link
katvid19
katvid19 katvid19
  • 03-11-2020

one marble is 36 cents

1.08÷3=36

Answer Link

Otras preguntas

what is a watt equivalent to in terms of kilograms, meters and seco
1)how can motion appears differently to different observers? 2)what are some ways you could describe the motion of a car?
What is the direct variation equation if f(x) varies directly with x and f(x) = –12 when x = 6? (Points : 1) f(x) = –2x f(x) =-1/2x f(x) = –6x f(x) = –18x
What is 12/3 simplified?
how did Pericles make Athens more democratic
What is the difference of 21 15/16 minus 18 3/4 ?
Once a bill is approved by both houses of the legislature, it becomes a law when A.the president or governor vetoes the bill. B.the House and Senate agree upon
how can you use Newton's second law to find force
What multiplies to give me -600 but adds to give me 10
one of the cats in the neighborhood had six kittens all about the same size. If each of the new kittens weighed about5 1/2 ounces, how much would all the new ki