ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

What was the primary purpose of the Great Wall? A. Show off China's engineering to the world B. Protect China from foreign invasion C. Collect taxes efficiently
I WILL MAKE BRAINLYEST Answer the following questions. (a) 25% of what number is 16? (b) 85% of 40 is what?
what the answer-WXV and ABC are complementary angles. If ABC is 23, what is the measure of WXV?
Balance the equation for the reaction in which sodium oxide reacts with water to form sodium hydroxide.
help me please i will give crowns
Why does congress give the president additional legislative powers?
The peace conference ending the Russo-Japanese War took place in which country? the US Japan Russia China
PLEASE HELP FOR BRAINLIEST. (2/3)
If i have 16 cookies and me and my 3 friends share. How many cookies would we each get?
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!