nh6uwcifph nh6uwcifph
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

At a local grocery store, Lindsay can buy a 5-pack of candy for $7.50 or buy a 10-pack of candy for $12.50. How much money is Lindsay saving per pack of candy by purchasing the 10-pack of candy?

Respuesta :

rose15041 rose15041
  • 03-11-2020
.25 cents a pack is saved
Answer Link

Otras preguntas

The change of matter from a liquid state to a gas state
Sequence means repetition. a. True b. False
The Vedas are sacred texts read by Buddhists. a. True b. False
Based on their names, you know that baboons Papio anubis and Papio cynocephalus do not belong to the same what
The Declaration of Independence created a debate over abolition. a. True b. False
This state's electoral votes ended up determining who was president in 2000.
What was the professed aim of the daughters of Liberty
A good investment should do one or both of which two things?
Kim exercise for 3/4 hours each day for 6 days in a row altogether how many hours does she exercise during the 6 days
a slide on the playground is 12 and 1/2 FEET long..... its 3 feet and 7 inches longer then the small slide.... how long is the small side??