C8harolindaKarlen
C8harolindaKarlen C8harolindaKarlen
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 01-10-2016
9.60 / 24 = 0.40.......so the unit rate would be 40 cents per bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

1. Which of the following is a true statement? * To square a number, multiply the number by 2. The inverse of squaring a number is to divide the number by 2. To
2. Which of the following is NOT an example of an administrative body focused on global well-being? a) The United Nations b) The World Trade Organization c) The
Elevation above Sea level affects
12²+ 9 - 4 a) 119 b)147 c)137 d)221
100) Last Friday Maria had $19.32. Over the weekend she received some money for washing the dog. She now has $35.21. How much money did she receive? please help
As you read lines 46–64, explain King’s outlook for America in the margin.
Evaluate 6•(4+)^2-3^2
Which shows how to find the value of this expression when X=-2 and Y = 5? (3x®y-2)2 32 (-2) 54 3(-2)6 54 32(5) 6 (-2) 3 (2) 854
what caused American Indians to relocate in the late 1600's, causeing a decline in missions?​
What is the distance between the points (3,-2) and (-4, 1)?