hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

UR HELP IS VERY MUCH NEEDED I WAS VERY CONFUSED ON THIS.Match the following terms and definitions.1. the smallest unit of an element shell 2. the path surr
What is the probability of choosing an outfit from a green shirt,blue shirtor a red shirt,and a black short or blue pants?What is the probability of choosing a
Column A 1. Article I of the Constitution 2. Article Il of the Constitution 3. Article III of the Constitution 4. "necessary and proper" Laws 5. jurisdiction of
Which food has the least amount of monounsaturated fat?
entral American countries are important agricultural producers. Each year, the United States imports about five billion dollars’ worth of __________.
Complete the paragraph with the appropriate possessive adjectives. Hola. Me llamo Pilar. Tengo un hermano y una hermana. _______ hermano Pablo tiene diez años.
What is 2+2? I’m not sure how to answer that properly
Regular physical activity and physical fitness make important contributions to one's health, sense of well-being and maintenance of a healthy body weight. Group
In a group discussion, an agreed upon set of beliefs that help the group avoid confusion is called: A. ground rules. B. major ideas. C. common ground. D. the t
Graph the line that represents 3x-4y=8