WARZONETYRONE
WARZONETYRONE WARZONETYRONE
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

I need some help with this

I need some help with this class=

Respuesta :

val714 val714
  • 02-11-2020
Well if you divide 17.50 by 5 it would give you how much each bag is which is 3.50 so now multiply 3.50 time 8 and the final answer would be $28
Answer Link
oddjobsbellemeade123
oddjobsbellemeade123 oddjobsbellemeade123
  • 02-11-2020

Answer:

$28 for 8 bags

Step-by-step explanation:

This is solving for unit rate, then multiplying. SO, first you need to find out how much it is per bag which would be $3.50, then multiply that by 8, to get 28.

Answer Link

Otras preguntas

How many movements are there in mozart's symphony no. 41?
Leonard designed a parallel circuit to light two light bulbs. But his circuit doesn’t work. Which two items in the circuit must be addressed for the lightbulbs
Which of the following functions has the largest value when x = 3? c(x) = 3x2 + 5x + 22 j(x) = 12x a(x) = 9x A. All functions are equal when x = 3 B. c(x) C. j(
Identify the explicit function for the sequence in the table X Y 1 7 2 19 3 31 4 43 5 55 Choices: A. a(n)=7(n-1) B. a(n)=7+(n-1)•12 C. a(n)=12+(n-1)•7 D. a(n)=1
In a right triangle, JKL, m<K=44. In right triangle PQR, m<Q=44. Which similarity postulate or theorem proves that JKL and PQR are similar? A. AA B. HL C.
Helpppppppppp please
Plzzz help me I’m on a hard (for me) question
How did European imperialism lead many colonies to seek independence?
A waffle recipe uses 3 cups for 4 waffles. How much mix would you need to make 12 waffles
Viruses are different from bacteria in that