dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

The width of a rectangular room is 60% of its length. The length of the room is 10 feet. What is the area of the room? The area of the room is square feet.
PLEASE HELPP! approximately how many immigrants came to the United States between 1865 and 1910? A. 10 million. B. 40 million. C. 2.5 million. D. 25 million.
The truck is described as travelling at 30mph to the west. The quantity described here is a(n) A) speed B) velocity C) acceleration D) kinetic energy 2) M
please help brianliest answer please​
Triangle MNP is graphed on a coordinate grid with vertices at M (−3, −6), N (0, 3) and P (6, −3). Triangle MNP is dilated by a scale factor of u with the origin
Compare the “Return to Normalcy” business doctrine to the “laissez-faire” of the Gilded Age
What are the best ways for a speaker to appeal to an audience and why
What is a system of too much stress over a long period of time
what is the value of x that makes sense the given equation true? 4x-3=-12x+13 x=-3 x=0 x=1 x=15
how are human activities disturbing carbon dioxide levels and affecting marine life ?