preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Is the underlined word a predicate nominative or predicate adjective? After the race, Nancy felt very happy. A. predicate adjective B. predicate nominat
artificial turf in on athletic fields was first introduced in the 1960s. Its safety has been controversial since then. One issue that has been investigated is w
Adam has 4 1/3 gallons of apple juice, 3 5/9 gallons of orange juice, and 3 1/2 gallons of soda in his refrigerator. How many gallons of juice does Adam ha
The respiratory system takes oxygen into the human body and expels carbon dioxide. Which body system interacts with the respiratory system to transport these ga
Wha it 7 1 out of 8 + 6 7 out of 4
For which object is the force of gravity greatest: Earth, Moon, or Sun? Why?
Jan walks 4 miles each week for one month . How many miles does she walk altogether
1. Describe two advantages of genetic engineering.
Could you please check my answers and tell me if they are right? 1. Choose the proper way to correct this in-text citation (Aaron Smith pg. 43). A. (Aaron Smi
A school band sold 30 raffle tickets, each labeled with a number from 1 to 30. One winning ticket will be drawn. What is the probability that the number of the