adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Ling is just starting high school, and has set a long-term goal for herself to study abroad in France her senior year of college. List four short-term goals Li
Which answer is the sentence fragment? A. My sister found some fun jewelry at a 50 percent discount. B. Was there a long line at the food court around noon?
chemical reactions that absorb more energy than they release are called
Which of these events took place in the United States during World War I? internment of German-Americans passage of laws favoring union organization Supreme
a defensive tackle picks up the 0.5kg football to a height of 0.8m in 0.25s .... 1.calculate the work done 2.calculate the power generated
What two numbers add up to 1 but multiply to -30
What are the three types of power a government may exercise?
List the order in which digestion takes place?
how do you solve polynomial equation by factoring 2x^3 - 12x^2 = 32x - 192
Landfill waste results in air pollution as _______. a. garbage decomposes and releases methane b. radon trapped in garbage is released c. paint and hairspray ca