ckelli246
ckelli246 ckelli246
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $7.20 for 6 large candy bars. How many candy bars can you buy for $13.20?​

Respuesta :

cinthia9729
cinthia9729 cinthia9729
  • 15-10-2020

Answer:

11

Step-by-step explanation:

I divided 7.20 and 6 and got 1.2 so i did 13.20 divided by 1.2 and got 11

Answer Link
Shadowfreddy311 Shadowfreddy311
  • 15-10-2020

Answer: You can buy 11 candy bars.

Step-by-step explanation:

$7.20 =6

$7.20/6 =$1.20

$13.20/$1.20=11

Answer Link

Otras preguntas

Read this line from the text: What have I, or those I represent, to do with your national independence? What does Douglass mean by the question in bold? He does
The period of an ocean wave is 4 seconds. What is the waves frequency?
Certain gases in the atmosphere trap heat on Earth.What is the name of phenomenon?The Greenhouse effectGlobal warmingGlacial meltingCooling period
What would be a good national slogan that people could identify with and rally behind?
26-4=12+ missing number
In to kill a mocking bird, how is Dill described
a submarine at the water's surface dropped down 100 ft after thirty minutes at that depth it dove an additional 500 ft what was its depth after the second dive
what is 28/50 as a decimal
What is the greatest common factor of 12 and 16?
How is sun related to nuclear, electromagnetic, and heat energy?