cait005
cait005 cait005
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Estimate the product. The cost of 6 hamburgers for $2.89 each.

Respuesta :

kren1115
kren1115 kren1115
  • 15-10-2020

Answer:

6 times 3= 18

So it will be about $18 if rounding to whole dollars or $17.40 if rounding to cents.

Answer Link

Otras preguntas

On his first three tests, Ken scored 83,79, and 96. What score must he get on his fourth test to have an average (mean) of80 for all four tests?​
9. In the mid-1800's, the New Almaden mercury mines of south San Jose pro the mines in the Sierra Foothills. The mercury was used in the processing a gold. Howe
What is the data rate on a channel if the transmission duration of a frame of 1250 kb takes 200 ms ?
In the United States fuel efficiency of cars is measured in Miles Per Gallon units or simply MPG, MPG means how many miles a car can travel using one gallon of
fifty-eight= 109seven what is the problem here
Write 0. 2 as a fraction in simplest form.
What is 3/10 devides by 4/5
How many 50 mg tablets can be produced from 10 kg of ibuprofen?
Which of these in-text citations are formatted correctly? Check all that apply. []Odysseus "addressed them sore at heart. (Homer 14)" []Odysseus "addressed them
According to stories in the Vedas, scholars believe that the Indo-Aryans first lived as what? <30 points because I have nothing else in my life to do> A.)