owend7163 owend7163
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Marni buys 2.5 pounds of grapefruit for $4.48. To the nearest cent, how much would 6 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

malymole malymole
  • 14-10-2020

Answer:

4.48 x (6/2.5) = $10.75

Answer Link

Otras preguntas

the first container of milk has twice as many gallons as the second if john uses 2 gallons from the second and 3 gallons from the first if the first one has 4.5
Name the organs which form a part of our respiratory system.
help me pls i have 10 minutes left
3. Twelve people work together: four of them are managers and eight of them are office workers. Two people are chosen at random from the twelve members of the g
What is the value of X?
1 Investigate what the concept responsible citizenship means and state TWO factors that may contribute to the youth being hesitant to conduct (2+2) (4) themselv
why the development of the seed was an important event in the evolution of vascular plants
50 POINTS Now that we have read both Romeo and Juliet and the myth of Pyramus and Thisbe, address the common theme of forbidden love and the consequences that a
Which characteristic of the cats shows a variation?
How to say 8:45 a.m. in Spanish