sunnydays80
sunnydays80 sunnydays80
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST! IGNORE WHERE IT SAYS 6 POINTS, THATS HOW MUCH ITS WORTH IN THE GRADEBOOK!

PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST IGNORE WHERE IT SAYS 6 POINTS THATS HOW MUCH ITS WORTH IN THE GRADEBOOK class=

Respuesta :

duduburdfly
duduburdfly duduburdfly
  • 14-10-2020

Answer: x = 13

Step-by-step explanation:

They are equal so set them equal and solve for x.

(4x+1) = 53

4x = 52

x = 13

Answer Link
TheSection
TheSection TheSection
  • 14-10-2020

Answer:

Since the lines l and m are parallel,

angle (4x + 1) and angle 53 are both corresponding angles

We know that corresponding angles are equal, so:

4x + 1 = 53

4x = 52

x = 13

Ver imagen TheSection
Answer Link

Otras preguntas

which geologic process formed the Grand Canyon?
can mrs davis and her two sisters get their hair colored for less than $100 (cost of the hair coloring is $28.95)if they include $10 tip? explain
if h(x) = (fog)(x) and h(x) = 4sqrt x+7, find g(x) if f(x) = 4sqrt x+1
the number of words x tina can type per minute is at least 50. write and graph an inequality to describe this situation
What was the result when US troops fought Field Marshall Rommel’s Afrika Korps in the Battle of Kasserine Pass? US forces held out until reinforcements arrived
written equation for y=-2=1 (0,3)
What is 3/5 equal to
Which of the following statements accurately differentiates commoners from slaves in Maya society?
Ms. Grange bought 7 pounds of bird seed for the total cost of $5.25. What is the cost per pound?
What is the the highest common factor of 25 and 45?