vanessagax
vanessagax vanessagax
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

mark bought 4 pounds of apples for $7.56 what was the cost per pound?

Respuesta :

michaelnava098
michaelnava098 michaelnava098
  • 14-10-2020

Answer:

$1.89 per pound

Step-by-step explanation:

$7.56÷4

Answer Link
kevin2362 kevin2362
  • 14-10-2020
cost of 4 pounds of apples=$7.56
To find:cost of 1 pound of apples
Therefore, cost of one pound of apple = 7.56 / 4
=$1.89
Answer Link

Otras preguntas

what does 'all eyes on me' mean?
explain why it is usually only necessary to test one point when graphing an inequality
how will you describe the pathway of the oxygen n the breathing system?
what are the dog days of summer?
where did the idea for it come from, what did sputnik do and can you think of anything else about sputnik,
how will you describe the pathway of the oxygen n the breathing system?
A body of mass 2 kg is moving in the positive X-Direction with a speed of 4 m/s collides head on with an another body of mass 3 kg moving in the negative X-Dire
what does 'heaven knows' mean?
Calculate the electrical energy expended in a device across which the circuit voltage drops by 50 volts in moving a charge of 6 coulombs.
Which line is perpendicular to the line y=2/3x +3? Y=2/3x-1 Y=-2/3x+1 Y=3/2x+7 Y=-3/2x+7