TotallyNotDylan
TotallyNotDylan TotallyNotDylan
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

Hailey bought 3 pounds of apples for $7.70. How much did she pay per pound?

Respuesta :

bidwellh485 bidwellh485
  • 13-10-2020
2.57 is the anwser. it comes out to be 2.56666667 which woukd round up to 2.57
Answer Link
natalienoel12
natalienoel12 natalienoel12
  • 13-10-2020

Answer:

About $2.57

Step-by-step explanation:

$7.70 / 3

2.566666667...

Rounds 2.566666667... to the nearest hundreth:

2.57

Double check:

$2.57 (a pound) × 3 (pounds) = $7.71

Since we rounded 2.566666667... to the nearest hundredth, the answer may be slightly off by a few decimals, and that's okay.

Therefore, this answer is correct.

Hailey pays about $2.57 per pound of apples.

Answer Link

Otras preguntas

What are grass thatched houses​
Who did the eugenics movement target as being "unfit?"
Which of these is NOT a New Deal program? Question 1 options: Social Security Act Federal Deposit Insurance Corporation Federal Bureau of Investigation. Fair
write a summary of each paragraph. hurry!!
What mountain range is located in northern africa?.
Sooooo, I'm learning the Circulatory system, and I need help with this picture. I just need you to lable 1 - 11 please and thank you
Solve for x 2(4x - 3)-8=4+2x Thanks!
what was the very first crown fire truck
an outdoor swimming pool costs $9 per day to visit during the summer. there is also a $25 yearly registration fee. is the total proportional to the number of da
math study show work