rhsg7wugwyehehhehe rhsg7wugwyehehhehe
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A cabinetmaker buys 3.5 liters of oak varnish. The varnish costs $4.95 per liter. How much does 3 liters of varnish cost?

Respuesta :

iivory
iivory iivory
  • 13-10-2020

Answer:

I believe the answer is $14.85

Step-by-step explanation:

This is because 3x4.95 is 14.85.

Answer Link
billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 13-10-2020

Answer: $14.85

Step-by-step explanation:

Multiply the unit cost but the number of units.

$4.95×3= $14.85

Answer Link

Otras preguntas

I need help!!! Can someone solve this for me!!!
Is15/16 bigger than 3/8
Why was Mexico angered by the annexation of Texas by the United States
If you were to study bodies of water, landforms, and the natural resources found on our planet, you would be learning about ______________. A.human geography B.
explain the difference between the lithosphere and the crust
What groups opposed william h seward's efforts to secure the republican party nomination for president?
Why do you think it was a long time before many people began to object to slavery?What do you think finally led some people to try to abolish slavery
What happened in 1773 after a shipment of tea arrived in Boston Harbor?
Why did some people believe that it was useful for people to learn about religion through icons?
The speed of light is used to determine the length of a light-year. About how far does light travel in one second? A. 30 km B. 3,000 km C. 30,000 km D. 300