daya25flaqui
daya25flaqui daya25flaqui
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

Loretta paid $6.70 for 5 cans of cat food and $10.72 for 8 cans of cat food. How much did 1 can of cat food cost?

Respuesta :

joshuacastillo742
joshuacastillo742 joshuacastillo742
  • 13-10-2020

Answer:

1.34 for 1 can

Step-by-step explanation: you divde 5/5=1 which you also do to 6.70/5 which will =1.34

Answer Link
Stefanielopez
Stefanielopez Stefanielopez
  • 13-10-2020

Answer:

each can of cat food for would cost $1.34 .

Step-by-step explanation:

10.74 divided by 8 is equal to 1.34 .

6.70 divided by 5 is equal to 1.34 .

Answer Link

Otras preguntas

Emmanuel is writing a mechanism description of a computer for a user manual. Which kind of graphic is appropriate to use in the report?
The length of a rectangle is 11 yds more than twice the width, and the area of the rectangle is 63 yd ^2, find the dimentions of the rectangle
A study is performed involving two remedies for midwest farm crops who experienced the worst drought in years. In the midwest, 450 crop fields were given random
A high screech means some infant ape is afraid he is being left behind. figure of speech
what is moral education? ​
Who wrote Gulliver's Travels?
The perimeters of a rectangle and an equilateral triangle are equal. The length of the rectangle is twice the width, and the side of the triangle is 8 more than
which choice is equivalent to the expression below √-4949i7i-497+i-7
Find the slope of the line on the graph. Write your answer as a fraction or a whole number, not a mixed number or decimal.
Simplest form w^3-w(w^2+2w-1)+2w