jenniferrodrick jenniferrodrick
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

You took a trip to the mountains and traveled 486.It took you 9 hours and 18 gallons of gas to make the trip. The total cost you paid for was $59.94

Respuesta :

avt7m2rvyn avt7m2rvyn
  • 22-10-2020

Answer:

Average speed on the trip (54 miles per gallon)

Car mileage on trip was 27 miles per gallon

Unit price of gas paid ( $3.33)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What was one change established by the British raj in India?
which best explains what a word root is? a. the part that carries the word's meaning b. letters added to the end of a word c. letters at the beginning of a word
4x(3x+8y)-7y(5x-1) simplify
Find the quotient -10d 4 e 3 f 5 ÷ 15d 2 e 2 f
Identify the type of error in the sentence. If the sentence contains no error, select C. After school we planned to do homework and swimming. definition struc
A local college student will be randomly selected to attend a leadership conference in Washington, D.C. There are 2020 local college students, of which 40% are
What is [tex] \frac{7}{8} [/tex] closest to ( 0, 1/2, 1, 1 1/2)
what is the purpose of a persuasive eassy
an object is 25 cm away from a convex len.the height of the image is twice the height of the object.find it's focal length.
The vertices of a quadrilateral in the coordinate plane are known. How can the perimeter of the figure be found? Use the distance formula to find the length of