MathIsHardFailing MathIsHardFailing
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the market, 8 apples cost $4.How much do 9 apples cost?

Respuesta :

frsuoef frsuoef
  • 13-10-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

We must find the unit rate.

Unit rate equals: 1 apple for 50 cents.

.5 multiplied by 9 is 4.5

Answer Link
agbor109 agbor109
  • 16-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

C.f.

Answer Link

Otras preguntas

Why did Henry Clay group his resolutions in pairs in the Compromise of 1850?
Why did Henry Clay group his resolutions in pairs in the Compromise of 1850?
3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
what type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
how have computers changed mapmaking in recent years
What were the 4 major truths Jefferson presented in the declaration of independence?
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
two methods of active transport
how have computers changed mapmaking in recent years
10u + 7 = 8 ( 2u - 4 ) - 9