ebonylopez84 ebonylopez84
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

4pounds of tomatoes for 6 dollars what was the cost per pound of tomatoes

Respuesta :

tdawg1594
tdawg1594 tdawg1594
  • 12-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
nettie68
nettie68 nettie68
  • 12-10-2020

Answer:

x = $1.50; The cost per pound of tomatoes is $1.50

Step-by-step explanation:

We can the cross method.

4 pounds = $6

1 pound   = x

4x = 6*1

4x=6

4x/4 = 6/4

x= 1 1/2 or $1.50

x = $1.50

The cost per pound of tomatoes is $1.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

if grapefruit juice has a ph of 3.0 and egg white have a ph of 8.0, which contains more h+ ions ? how many more ?
Is this the right answer
When can I apply the use of the cubic function (y= a( x - h ) ^3 + k) in a real life situation?
How are officials elected into office in a direct democracy
One-Half cup of black provides 15% of the potassium you need daily. You must get the remaining 2890 milligrams from other sources. How many milligrams of potass
How to say thank you for welcoming us into your home in japanese?
what's the answer for 41
A drug manufacturer is studying how a new drug behaves in patients. this drug may behave differently in men and women. how would you modify your experimental de
In one or more complete sentences, explain about vehicle maintenance and vehicle safety
If someone could help me!