haylinjade haylinjade
  • 11-03-2014
  • Mathematics
contestada

a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???

Respuesta :

ashleymarie1270
ashleymarie1270 ashleymarie1270
  • 11-03-2014
The 15 pound of cat food because if you divide 15.30 by 15 it gives you 1.02 which is the price per pound.
For the dog food you would divide 12.36 by 12 to get 1.3.
The price per pound for the cat food is cheeper the the dog food which means you get more food at a lower cost.

Hope this helps!
Answer Link
palomavilla28 palomavilla28
  • 12-03-2014
15 pounded because when you divide is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Who was the first president to have a phone
Xavier boiled 45 grams of water. If all of the water changed into a gas, what would be the weight of the water vapor?
The atomic number of an element is found by?
I need help plealseeeeeeee nowwwee.... I need to write an original poem about a "mother".... Can can someone help me start with it ​
What is the determinant of m= {5 8 -5 4} ? 20 40 60 80
please help me with the correct answer!! thanks!
please help me with this Question
how did the interstate commerce commission help farmers
When you form general ideas and rules based on your experiences and observations, you call that form of reasoning
Which group was NOT involved in revealing Nixon's abuses of power during the Watergate scandal? A.) Newspaper Reporters? B.) Congressional Investigators? C.) Fe