Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

Which expression does NOT simplify to 1?
2x + y = 5 x + y = 4 A. x = 1, y = 3 B. x = 1, y = 5 C. x = 3, y = 1 D. x = 9, y = -5
The Populist Party was formed to bring national attention to the issues and concerns of the common citizen. This party's platform was opposed to the abusive pow
I’m what kind of government does a small group have a firm control over a country ?
Pls help for this pre calc question 25 points rewarded!
At joe’s restaurant, one fourth of the patrons are males and one fifth of the patrons are from out of town. What proportion would you expect to be a male and ou
What is the benefit of a peer review? A: Students won’t need their teacher’s help. B: Students can share and improve their writing techniques. C:Students can co
factor x2 – 4x – 5 = 0. WITH ALL STEPS.
Jamal needs to create a nitric acid solution which is less than 15% nitric acid. He begins with 12 fluid ounces of a 20% nitric acid solution in water and he ad
Help with all please