jazemine jazemine
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy. A) 3 apple pies for $11 or B) 7 apple pies for 24.50

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 01-10-2020

Answer:

B) 7 apple pies for 24.50

Step-by-step explanation:

11/3=3.66666666666...

24.50/7=3.5

3.5 is less than 3.66666666...

so B is a better buy.

Can I have brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

Name the most common methodologies of art
__________ is when rival companies cooperate for their mutual benefit. a. cartel b. collusion c. non-price competition d. merging
where might a pronoun’s antecedent appear?
Reagan surveyed a number of her classmates about what time they usually go to bed. Of the fifteen classmates she asked, nine said 10 p.m. What percent of the st
find the pair of numberswhose sum is 40 and whose product is a maximum.
54 decreased by twice a number
What essential nutrient is found in meats and beans? a. carbohydrates b. protein c. fats d. vitamin c
your friend wants your advice about his new transformation fitness plan. he has found a plan that sounds promising to him, but he wants to know what you think b
All animals are a. land-dwelling multicellular heterotrophs. b. capable of walking on legs. c. multicellular, heterotrophic and lack cell walls. d. unicellu
what is the sum of the first five terms of a geometric series with a 1=20 and r=1/4 please help me!!!