ryaSBVB
ryaSBVB ryaSBVB
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound?

Respuesta :

katelaw1211
katelaw1211 katelaw1211
  • 01-10-2020

Answer:

84 cents a pound divide 2 1/4 by 1.89 equals 0.84

Step-by-step explanation:

:)

Answer Link

Otras preguntas

What is the rounding or compatible numbers to estimate the sum of 87+34
why is the use of the inquiry process a practical way to approach science HELP
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
what is 24 ten thousands
What is 0.00000802 in scientific notation
To select a file to move in the Computer window, you should ____ the file.
Can someone tell me the answer for 18-7÷0
Calculate the number of moles 2.25 g of Na2CO3  0.800 g of NaOH  17.75 g of Na2SO4
Can some one help me ??? Anyone ?
25% of 88 is the same as what percent of 22? 1) 12 1/2% 2)40% 3) 50% 4) 100%