Seudónimo Seudónimo
  • 15-09-2016
  • Mathematics
contestada

Four students spend $12 on lunch.At this rate,find the amount 10 students would spend on the same school lunch.

Respuesta :

Darlene11
Darlene11 Darlene11
  • 15-09-2016
You would do 12÷4 to find out how much each person would spend which would be $3.00 each so do 3x10 which is 30 so... 10 students would have spent $30.00 on The same school lunch.
Answer Link
Dfordham
Dfordham Dfordham
  • 15-09-2016
I'm assuming you mean 10 students altogether...

12 / 4 = 3

$3 are spent by each student.

10 students would spend $30 on the same lunch if each spends $3.

Hope I was able to help :)
Answer Link

Otras preguntas

The price of trade Suppose that Italy and Sweden both produce beer and cheese. Italy's opportunity cost of producing a pound of cheese is 4 barrels of beer whil
PLZZZZZZZZZZ i said plzzzzzzzzzzzzzzzzz
Carol ate 25% of the candies in the bag. If Carol ate 24 candies, how many candies were there total in the bag?
Necesito un poema de 2 estrofas, 8 versos, con al menos 2 figuras literarias y que tenga rimas consonantes y asonantes, ayudaaaaaaa
Friction is not related to the efficiency of a machine. True or False
How did the colonist benefit Great Britain economically?
Hey yall, how yall doin?.....
Urgent! I will mark you brainliest and rate you five stars for the correct answer! :)
what were louis prima musical talents
Why is a person's height something that is both inherited and acquired? A A person's height is determined completely by DNA. B Height is neither in a person's D