millydiaz34md millydiaz34md
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose tortilla Chips cost 25.5 cents per ounce. What would a bag of chips cost if it contained 23oz?

Respuesta :

charmainelei charmainelei
  • 15-09-2020

Answer:

586.5 cents

Step-by-step explanation:

if one ounce costs 25.5 cents and the bag contains 23 oz, you multiple 25.5 by 23 to get 586.5

Answer Link

Otras preguntas

give example about financial sustainability​
find the opposite word for consonant​
Answer to number 20 and 21 please
26). 0.0054 weeks is equivalent to how many minutes?
X -4 2 4 -2 Which equation describes the line graphed above? O A. Y = -40 - 5 B. y = 4. O a. y = -51 – 4 D 71 = -4 © 2021 Edmentum. All rights reserved.
mercury has a density of 13.56g/cm^3 and lead has a density of 11.36g/cm^3. which would have a greater volume, 5g of mercury or 5g of lead
Adjacent water molecules are joined by ________ bonds. Group of answer choices ionic covalent only polar and covalent hydrogen
Task 3: Write a paragraph (100 – 180 words) to describe your past experience. - when it happened - where it happened - how it happened - who was involved - how
Every one of the cars___ to need washing. seem Seems
10. Find the mass density of a ball with 22.0 g and a radius of 0.875 cm.