avenus16447
avenus16447 avenus16447
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

a store is selling 10 apples for 5.99 what is a cost of one apple?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 15-09-2020

Answer:

~$0.60

Step-by-step explanation:

Divide 10 with 5.99:

5.99/10 = 0.599

Round to the nearest hundredths.

0.599 rounded to the nearest hundredths = ~0.60

~$0.60 is the cost of one apple.

Answer Link

Otras preguntas

A restaurant took 1/8 of an hour to use 1/6 of a package of napkins. At this rate how,many hours would it take to use the entire package.
22>= 5(2y+3)-3y how do I solve this
How does self awareness affects a persons career planning.
In the united states, jails are operated mainly by what level of government?
10. Your Turn: Find the equation of a line that is parallel to y=2x+7, and passes through the point (-4, 7). SHOW YOUR WORK *
fue facíl o difícil descubrir el nuevo paradero de los indíos
PLEASE HELP ME!! 1. A small company did an analysis of their pay scale versus years of experience and found that the line of best fit was y = 2035.6x + 36,000.
Which property of equality would you use to solve the equation 14x=56
3 types of AIDE that USA uses to alleviate poverty?
Can you state the exact probability that y will fall between 195 and 205