baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

Which is more viscous - petrol or diesel?
a-$1.30 b-$1.50 c-$2.00 d-200
Question 3 Consider the parallelogram below with an area of 672 cm? 9x-12 16
Pam and her brother both open savings accounts. Each begin with a balance of zero dollars. For every two dollars that Pam save in her account, her brother save
If Beyoncé performed as many songs as Robyn per capita, how many would you expect Beyoncé to sing?
yo someone please help meee The density of silver is 10.5 g/cm3. What is the mass (in kilograms) of a cube of silver that measures 0.69 m on each side?
Which is the Key feature of competency based teaching
historians look at people and events in time and place. This is why they often combined the study of history with the study of?
2a + 6 what is the verbal expression for this is expression
What important Americans would you want negotiating the peace deal? Why?