randomperson1234574
randomperson1234574 randomperson1234574
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

HELP!

Write an equation to represent: The cost of buying lemonade stand supplies is $0.50 per cup, $5 for ingredients, with a total cost of $30.

Respuesta :

jamesl55
jamesl55 jamesl55
  • 11-09-2020

Answer:

$0.50x+5=30

Step-by-step explanation:

maf

Answer Link

Otras preguntas

According to this excerpt, how has Odysseus changed over the course of his adventure? He has become more humble and patient in battle. He has learned to play th
Which would be a result of increased deforestation?A. The amount of oxygen in the atmosphere would increase.B. Global warming would increase due to higher CO2 l
Why was a weak national government created under the articles of confederation
Jillana begins to solve a linear equation that results in a variable expression set equal to the same variable expression. Which is the best interpretation of t
Japan borrowed from all of the following aspects of Chinese culture except the: A)Confucian civil service. B)architecture C)ritual drinking of tea. D)written c
The social reform effort that encouraged people to use self-discipline to stop drinking hard liquor was the a. common-school movement. c. transcendentalist move
sin a=4/5 find cosa,tga,cot,ga
Saif is putting tiles on a concrete bird bath. The bird bath is in the shape of a cube with one open face. It takes 4 tiles to cover one square foot of area. Ex
What is the factorization of the polynomial below? 4x^2 - 25
Please help ASAP! Apex Consider the following quote from Franklin D. Roosevelt: I have requested the Congress and have secured action upon a proposal to put the