supahsiah supahsiah
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Question 3 1 pts Strawberries are on sale $7.00 for 3 pints. How much do they cost per pint?
​

Respuesta :

brookieny brookieny
  • 11-09-2020
Strawberries cost $2.33 a pint
Answer Link
hmonroeyo
hmonroeyo hmonroeyo
  • 11-09-2020

Answer:

$2.33

Step-by-step explanation:

To find how much strawberries cost per pint, we would divide the seven dollars by 3 which will tell us how much each pint costs. Hope this helps, have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

what is the work to this ? 6=-3(x+2)
Getting physical exercise is a healthy way to combat stress. TRUE OR FALSE?
find the area of the figure
What are the environmental effects of mining?
fine the difference between the proud of 26.22 and 3.09 and the sum of 3.507,208,11.5,and 16.712.
reflect across the x-axis left 1 units right 3 units
14(5-1/5×25)+2÷4×1 How Do I Evaluate This Expression ?
The East African rift is an example of what
if fluorine 20 undergoes beta decay , what will it become ?
5. Enzymes and acidic juices in the stomach, whichbreak proteins down into smaller molecules, is known