EsiabaEnnin
EsiabaEnnin EsiabaEnnin
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought 30 pounds of apples for $10. Use the ratio table to find the cost of buying 6 pounds of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-09-2020

Answer:

6 : 2

Step-by-step explanation:

30 : 10

( 30 divided by 5 equals 6)

( 10 divided by 5 equals 2)

ratio is:

6 : 2

pls mark brainlest ;)

Hopefully this helps you :)

Answer Link

Otras preguntas

endothermic or exothermic? The reaction between ammonium nitrate and water absorbs heat from the surrounding environment. Three drops of concentrated sulfuric a
The protoplasm of a living cell is made up of nucleus and what ?​
whats 1/2 + 2/4 - 5/8?
Rewrite 4 − 5 using the additive inverse and display the new expression on a number line. (5 points) 4 + 5 An image of a horizontal number line is shown with la
what is 8/5plus 2x?please answer this for me
Suppose the correlation coefficient between a baby's weight and the price of a smartphone is 0.87. Which statement is true?​
In the last 4weeks, after mowing the front and back yards, you have accumulated 90pounds of grass in the trash. What is the rate of pounds per week?
Given f(x) = 2x+5 and g(x) = -2x-2, evaluate: f(-2)
Find the value of y. log 4 64 = y A. 3 B. 4 C. 8 D. 16
Tyrell has a bankruptcy on his credit report and therefore pays higher interest rates on his current loans. He calculates that the extra money he pays in additi