eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

Factor m^2 + 16m + 64
2. Choose the correct form of who or whom to complete the sentence. For _____ is the park named?       (Points : 1)
Why does copper have a high melting point?
Find the domain of function f(x) = 2 log (10−x/10 +x). Determine whether the function is even or odd.
Find the solution of this system of equations. Separate the x- and y- values with a comma.X= -8+y-11x+9y=4
out of 18 people in the glee club, 11 have dogs and 7 have cats. four people have both cats and dogs. how many club members have only cats?
What is the solution to the proportion?  X/45=8/18 Answers: A. X=16 B. X=20 C. X=35 D. X=101.25
What is the distance between point A and point B to the nearest tenth?   Answers:   A. 10.8 units
Write the decimal expansion for 8 over 33
55% as a fraction or mixed number in simplest form