bsanchez180 bsanchez180
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Math
Deon paid $15.60 for 19.5 centimeters of wire.
Find the unit price in dollars per centimeter.

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 03-09-2020

Answer:

unit price = $0.80 per cm

Step-by-step explanation:

to find the unit price per cm is to find how much 1 cm of wire costs:

given that :

19.5 cm ----> costs $15.60

1 cm -----> will cost $15.60 ÷ 19.5 cm = $0.80 (this is the unit price)

Answer Link

Otras preguntas

What is a Light Year?
If 5x^2 - 15x = 0 and x ≠ 0, find the value of x. (A) -10 (B) -3 (C) 10 (D) 5 (E) 3
what are the components of blood?
1. What are the next three terms in the sequence?-1 ,9 ,19 ,29 . . .A. 38, 37, 32B. 40, 51, 62C. 39, 49 , 59D. 38, 47, 562. What are the next three terms of the
biomedical definition
Why is living important
when did grass evolve?
Ho does differentiation change an embryo as it develops
simplify p8/p2can you help me with this question...anyonnnneee...????
determine the most precise name of the quadrilateral ABCD from the information given. for #13 & #14