diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following ways can be used to measure reaction rate? a Measure the rate that a reactant is used up c.a Measure the side reactions b. Measure the a
Choose the verb that best completes the sentence. 1. Yo no ______ muy bien cuando hace calor. A. podemos B. cuestan C. duermo D. recuerdas E. llueve
How are hills and mountains different?
Find the volume of this triangular prism. Be sure to include the correct unit in your answer. 7 in 5 in 8 in​
Read the following characteristic: Programs are written modularly, making them easier to maintain and understand once developed. How would you classify the char
Evie wants to learn more about organum. Who is one composer she can research to BEST gather more information about organum? A. Guillaume de Machaut B. Adam de l
How do I solve this ?
Please help!!!!!! The graph shows the change in concentration of one of the species in the reaction A + B + C→D + E. If the graph indicates the reaction rate,
How does dr.Martin Luther king jr.’s use of rhetoric support his theme of the need for a transformation of American values
Egyptian boys began studying to be a scribe at age A. 7 B. 10 C. 14 D. 17