rano1 rano1
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

6 pens is $2.40 what is the cost of one

Respuesta :

devyanipatel92
devyanipatel92 devyanipatel92
  • 12-09-2016
division so divide 2.40 ÷ 6
Answer Link
gzelle
gzelle gzelle
  • 12-09-2016
you divide 2.40 by 6 , which gives you 2.40/6= 0.4 so each pen cost $0.4
Answer Link

Otras preguntas

how are john locke and jean-jacques rousseau alike
HEY! YOU! YEAH! YOU! HELP! ME! PLEASE!
Please zoom in if necessary! (: PLEASE PLEASE PLEASE HELP!! Can someone please help me with a STEP BY STEP of this problem ? I'll seriously appreciate it, and
When encountering a multiple choice test question that involves the use of double negatives, what is one recommended strategy that an individual can use to help
American morale was lifted during the Depression by the fireside chats of President ________. Calvin Coolidge Herbert Hoover Franklin D. Roosevelt Warren G. H
the question is "the polynomial is even & positive, does it have 3 or 4 zeros?
can somebody help me with problem
Need answer please !!!!!!!! A sports company is shipping softballs to its distribution centers. Each softball is in a square box with an edge length of 0.5 ft.
When an elector in the Electoral College does not vote for the candidate they pledged to support, this elector is known as A. a faithless elector. B. a party
Which of the following is NOT found in a prokaryotic cell? looped DNA cell membrane nucleus