keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Coastal areas that are near warm ocean currents are more likely to experience which of following effects?
What battle eliminated Persian influence in Greece and Athens?
MATH HELP PLZZZ 20 POINTS!!!!!
Three animals that block Dante's path when he first wakes up in the forest?
Write a a sentence for each word? blasé,bolster, and deplore.
Hydrogenous sediments originate from elements in a. cold water. b. seawater. c. warm water. d. freshwater.
what is depreciation?
who will win the election for President 2016
Jaime: ¿A qué te dedicas?
the ratio in fraction of 2.5/8 to 8. 3/4 as a fraction in simplest form