pdiddy22 pdiddy22
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

12 pounds of apples cost 6 dollars how much is 3 pounds

Respuesta :

cassthatsme cassthatsme
  • 12-09-2016
3 pounds is $2.50 dollars
Answer Link
RubyX RubyX
  • 12-09-2016
Because 12 pounds of apples cost 6 dollars, each pound of apple are 50 cents. So, 50 centsx3 pounds is $1.50
Answer Link

Otras preguntas

Read the passage. Then answer the question that follows. Jimena recently took out a fixed-rate loan from a bank in order to purchase a new car. She agreed to r
In the product imitator strategy, the order winner is _______ for the customer; whereas, in the product innovator strategy, the order winner is _________:
If you were in the Kshatriya caste, which religion do you think you would be most drawn to? Why?
According to a July 31, 2013, posting on cnn subsequent to the death of a child who bit into a peanut, a 2010 study in the journal Pediatrics found that 8% of c
I see their house in Spanish
When one looks at the heat capacity of common substances, the heat uptake/release behavior of terrestrial settings is best approximated by comparisons to ______
9+10=21 true or false
When you need to discipline employees, it is important to discipline different employees differently for the same policy violation in order to prevent them from
Which number is the additive inverse of -5?
The skateboard is 800cm. How many meters would this be?