chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

For which compound does 0.256 mole weigh 12.8 g? A) (C_2 H_4 O) B) (CO_2) C) (CH_3 Cl) D) (C_2 H_6) E) None of these
at the height of the roman empire in 117 ce what areas were included within its borders
Explain how the addition of a solute affects the boiling point of a solvent.
Which of the following is an example of qualitative observation? A.) Joseph is observing the color difference in the reaction mixture of each of the test sample
Patrick is observing a stained slide of muscle tissue under a microscope. He observes alternating dark and light bands inside the muscles. Which is the probable
why does islam prohibit the use of alcohol
What does (fog)(x) mean?
Which sentence contains an ADJECTIVE clause? A. The shirt in the closet is green. B. The shirt that I bought is green. C. The shirt is green, and I bought it.
benefits of living in the county
1. Which period represents the last 2 million years of geologic time? a. Tertiary b. Quaternary c. Devonian d. Cambrian 2. What cause many events of mountain b