edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

If a=3 and b=5, what is the value of 3a + b to the power of 2?
What unions were open to African Americans in the 1920s?
how does art inspire some people
The sum of two numbers is 104 and one exceed the other by 10. What are the numbers?
who do scholars believe first wrote Beowulf
Cory's average score after 8 tests is 91%. If he gets a 78% on his 9th test what will his new average be? How do i figure out this problem?
You just priced what it would cost to buy vinyl floor tiles at the local tile store. They quoted you $3.29 per tile. When you went home you found the same exact
Signs of Roman decline were manifested by agricultural and economic prosperity which undermined the values of Rome. the weakening of Rome's army which was force
what are the similarities between insects and humans
the process that removes metabolic waste products from an organism is known as