ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Solve for the value of e. (4e+6)° (4e-8)°
1 Type the correct answer in the box. Write this expression in its most simplified, factored form. 12x²y-32xy + 8y Do not include multiplication symbols (or x)
8x - 3 > 2(4x + 1 ) Find x. Pleaseeee help me. Best answer gets 35 points
2) What will probably happen to the cost of thick, stocking hats as summer approaches?
when governments intervene in markets — end of chapter problem the u.s. government provides subsidies for a variety of agricultural products. suppose the demand
Given the functions: f(x) = 2x^2 g(x) = 3x - 2 h(x)= -4x+5 Evaluate: f(g(h(2))) A 162 B. 242 C. -44 D -123
Last week the Zowie Company received an order for 50 two-wheeled scooters and 70 three- wheeled scooters. The company had in stock only 70 wheels for the two-wh
Antonio comparisons plan to another friend Brianne Lee’s given that both Antonio Imbriale will only be charged for four minutes. Is there an amount of time when
35 = u/5 + 12 solve for u and simplify the answer as much as possible
pls i need answers only ty if u answer it