Venturan0129 Venturan0129
  • 14-08-2020
  • Mathematics
contestada

If 6 oz cost $2.10 and 8 oz cost $2.80 and 16 oz cost $5.60. How much would 20 oz cost

Respuesta :

valerieulbrich
valerieulbrich valerieulbrich
  • 14-08-2020

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

Since each of them are 35 cents per ounce

20 x 0.35 = 7

Answer Link

Otras preguntas

What was the major change of arts/literature
Yolanda’s sunflower plant was 64.34 centimeters tall in July. During August, the plant grew 18.2 centimeters. Part A Estimate the height of Yolanda’s plant a
The gas released in the investigation is ?
What protest did Rosa Parks ignite in 1957? A. The March on Washington B. The Mothers' League of Central High C. The Montgomery bus boycott D. The lunch counter
What effect does Madame Schaechter's vision and screaming have on the other prisoners? Question 1 options: a. They are angry with each other. b. They are eventu
which outcomes did the glorious, american, and french revolutions have in common? check all that apply. 1. the establishment of a more democratic government 2.
Using a skeletal structure, give the structure corresponding to the name (s)−3−iodo−2−methylnonane.
A discounted ticket for a football game costs $12.50 less than the original price p. You pay $63 for a discounted ticket. Write and solve an equation to find th
8(2.5x-0.75)-0.25(1-x)=0.5
In which sentence is the underlined phrase an adverb phrase