rinaldomazzella
rinaldomazzella rinaldomazzella
  • 13-08-2020
  • Mathematics
contestada

Please help! ASAP!!! C:

Please help ASAP C class=

Respuesta :

wildberries14
wildberries14 wildberries14
  • 13-08-2020

Answer:

Equation: 5.88/3=p-0.75

The original price for apples was $1.21

Step-by-step explanation:

Equation explanation:

$5.88 divided by 3 pounds of apples = the original price per pound - the $0.75 increase in price

$5.88 for 3 pounds of apples

we divide 5.88 by 3 to see how much money it was per pound

5.88/3=1.96

subtract 1.96 from the price increase of .75

1.96-.75=1.21

Answer Link

Otras preguntas

Early human populations were controlled by all of these factors except? is it predation, disease, pollution, food availability.
what happened before the united states could begin building a canal in panama?
7. A series circuit contains a generator, two devices, and connecting wires. The resistances of the two devices are 15 ohms and 10 ohms. The voltage supplied
How much heat energy is produced by 0.5 Wh of electrical energy? A. 2.6 Btu B. 0.15 Btu C. 1.7 Btu D. 0.4 Btu
which of the following tables represents the equation y=8-3x A x y 1. 11 2 14 3 17 4. 20 5 23 B. x y 1. 5 2. 2 3. -1 4. -4 5. -7 C. x. y 1.
why is it important to not get distracted while driving?
Who was the 21st president of the united states?
when all power and authority rests with one person, it is called a
lucas goes stand-up paddleboarding three days a week and paddles at a leisurely pace. his local surf shop is hosting a stand-up paddleboarding race at the end o
Multiply or find the special product (x+4)(x+9)