meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

A company might hire an accountant if it wants help with which of the following duties? a) keeping financial records b) understanding tax codes c) preparing fin
Can somebody help me with number 25
The monthly revenue, in dollars, from the sales of a gaming console at one store is represented by the function below, where x is the number of gaming consoles
John philip sousa was known as a composer of _______________. answers
What new slave states entered the union between 1820 and 1854
Tadpoles grown in ponds with high densities of tadpoles have lower survival and growth rates than tadpoles grown in ponds with lower densities of tadpoles. Whi
"Hear me, my lords and captains of Phaeacia! By now you've had our fill of food well-shared and the lyre too, our loyal friend at banquets...test ourselves in c
Which of these statements best explains how oceans influence climate by storing heat? (2 points) Oceans cool off very quickly at night and cause cool air from
Which of the choices below gives a true example of how a natural resource can be renewed? A. When the wind is calm, electric fans can be turned on to make th
(n) ____ is a prewritten formula that is built into excel. a. argument b. cell c. operation d. function