smoovekendrijmck smoovekendrijmck
  • 15-06-2020
  • Mathematics
contestada

bananas cost $0.80 a pound. in a relation, the input is the number of pounds of bananas and the output is the cost.

Respuesta :

ih4tey0utube
ih4tey0utube ih4tey0utube
  • 15-06-2020

Answer:

True. This isn't really a question but it is a statement

Step-by-step explanation:

1 pound       80 cents

2 pounds     1.60

3 pounds     2.40

and so on

Answer Link
Yunqui156
Yunqui156 Yunqui156
  • 03-11-2020

Yes because one input (number of pounds of banana) will always have the same output (cost).

Answer Link

Otras preguntas

Sandra has 16 red roses and 40 white roses. she wants to make arrangements of flowers with the same number of red roses and the same number of white roses in ea
f(x)=7-8x; x=-2, x=4
What is 10 divided by 587?
List -.6, -5/8, -7/12, -.72 from least to greatest
what was significant about the dutch east india company
Solve. Draw and label a tape diagram to subtract 10, 20, 30, 40
The weather forecaster says that it is 200c in London but only 0.7 as hot in New York. How hot is it in New York
Which of the following is an example of how economic motives helped spread European Imperialism? A. East India trading company B. Swiss confederation C. ri
Is 0.7 greater than less than or equal to 7/9 show your work !!
Using the wall map, identify which U.S. territory was acquired in 1903 and is located in Central America? A. Guantánamo Bay B. Puerto Rico C. Panama Ca