imanylambro imanylambro
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 12 cents each and grapefruits (grapefruit) cost 23 cents each. If I buy three times more bananas than grapefruit, the total cost would be $2.95. (ie p the number of grapefruit and b the number of bananas)
Find the number of grapefruits and bananas.

Respuesta :

hello9532
hello9532 hello9532
  • 12-06-2020

Answer:

there is 81/291 grapefruit

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what does 'heaven knows' mean?
An electronics company has been producing 1705 CD players a day working two shifts. The second shift has produced 95 Cd players fewer than four-fifths of the nu
A body of mass 2 kg is moving in the positive X-Direction with a speed of 4 m/s collides head on with an another body of mass 3 kg moving in the negative X-Dire
give some facts on Sputnik
What Does 'House Poor' Mean?
What Does 'Dog Eat Dog' Mean?
many popular beverages are sold in two-kilo bottles. true or false
Calculate the electrical energy expended in a device across which the circuit voltage drops by 50 volts in moving a charge of 6 coulombs.
where did the idea for it come from, what did sputnik do and can you think of anything else about sputnik,
What Does 'House Poor' Mean?