lynn2fauna
lynn2fauna lynn2fauna
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

A cow paid $160 for 12 bales of hay and his friend paid $300
for 18 bales of hay. How much would 22 bales cost?

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 12-06-2020

Answer:

$406.67

Step-by-step explanation:

Notice how the price increased $160 from 12 bales to 18 bales, the difference between these is 6. From 18 to 22 is 4. Dividing 160 by 6:

$16.67

And multiplying that by 4 gives us:

$106.67

So, 22 bales would cost $406.67

Answer Link

Otras preguntas

The company warehouse contains 100 pallets of office paper, 25 pallets of photo paper, and 50 pallets of card stock. Each pallet of office paper is valued at $9
I need helpppppppppp please
please help 50 points, 3 questions and explain your answer
five times the quotient of y and 7​
Conduct an Internet search to locate two public companies within the same industry. Make sure that you can access the entire set of the company’s financial stat
You bought 7.5 pounds of oranges from your local farmer's market. Define units for the price per pound of oranges and the amount spent. Then enter a variable fo
Choose the graph that represents the equation y=-2|x-1|+2
100 points! Compare and contrast U.S. attitudes and actions toward the Native Americans and U.S. actions in foreign affairs.
There is a rectangular prism that can fit 28 cubes with edge lengths of 1/2 inch each. What is the volume of this rectangular prism? (20 pts)
Working alone, Elisa can sweep a porch in 11 minutes. Pranav can sweep the same porch in 13 minutes. How long would it take if they worked together. A. 5.96 Mi