charlottestafford charlottestafford
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00 what is the unite cost of each lemon in the bag.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 11-06-2020

Answer:

.40 per lemon

Step-by-step explanation:

Take the total cost of the lemons and divide by the number of lemons

2.00 /5 = .40 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

How does the eighth Amendment protect people found guilty of their crimes
I NEED YOUR HELP! Use the net to find the lateral area of the prism. Answer: m^2
which of the following is a geometric sequence? a. 3, 7, 11, 15, 19 b. 4, 6, 10, 16, 26 c. 4, 16, 64, 256
need help with these please
What is the pH of a solution with a hydroxide ion concentration of 10–6M? A. pH = 8 B. pH = 7 C. pH = 6 D. pH = 12
he United States established its Constitution in 1787. The Constitution adopted in 1787 created the three branches of U.S. government that still exist today. Th
Evaluate the expression: v ⋅ w Given the vectors: r = <8, 1, -6>; v = <6, 7, -3>; w = <-7, 5, 2>
Above is a close-up of the narratives carved into the Column of Trajan. Which of the following is not true about the above narratives/column? a. Trajan is best
which choice could be a topic for an informative speech? a. why you should buy a particular type of cell phone b. the musical influence of elvis presley c.
What is the last term in the expansion of binomial (3x + 6) to the 3rd power?