silverbanshee
silverbanshee silverbanshee
  • 11-06-2020
  • Chemistry
contestada

Can someone please help out with these two questions!! Need to pass my chem class :(

Can someone please help out with these two questions Need to pass my chem class class=

Respuesta :

Droid888 Droid888
  • 11-06-2020

Answer:

For problem 2:  1.31

For problem 3:  2.5

Explanation:

73.5/56.1=1.310

2500/1000=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is set on the welding power source used for SMAW? Voltage Current Resistance Travel speed
A speed walker using a pedometer measures her walking speed in feet per minute. If he wants to walk 8 miles in 1 hour, at what feet/minute will she have to walk
Prue wants to buy 30 cupcakes. What is the best price for 30 cupcakes?
Elton is doing a monthly challenge to run for 15 hours 30 minutes. He has run for a total of 777 minutes so far. How many more minutes does he need to run for?
what does the chapter title, the double V, refer?
SLOPE QUESTION MIDDLE SCHOOL
What does Peeta mean when he says "I want to die as myself"?
A 9-pound bag of cornmeal costs $80.64. What is the price per ounce?
TRUE or FALSE In the First Continental Congress, many members still wanted to find a peaceful solution to the problems with England.
What is the largest whole number x can be if 8+x is lager than 2x