ShaniquaManhertz20 ShaniquaManhertz20
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Walter pays $2.53 to ship a package that weighs 5.5 ounces. Which is the cost to ship 1 ounce?

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

__________________________________

Solution,

Cost of 5.5 ounces =$ 2.53

Cost of 1 ounce= 2.53/5.5

=$0.46

So the answer is $ 0.46

Hope it helps

Good luck on your assignment

_________________________________

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. Round your answer to the nearest hundredth. 13.48x − 200 < 256.12
what concentrates on the mass in a atom ​
A pH scale is used to measure a. how acidic a liquid is b. how basic a liquid is c. both of the above
Which of the following best describes the outcome of the Bay of Pigs Invasion?
10 times 100 fhg[';g;8utfdkibjlif
If you were setting up a network with 100 nodes and you wanted no more than 25 nodes per segment: what devices and connections would you use and why?
This was the principle that a state government can declare a law of the national government invalid within the borders of the state
What’s the meaning of life
The basic hereditary unit of information in biology is the A. cell B. gene C. chromosome D. genome E. gamete
A 17.5 kg block is dragged over a rough, horizontal surface by a constant force of 88.2 N acting at an angle of 26.9* above the horizontal. The block is displa