Aaaaaaqu
Aaaaaaqu Aaaaaaqu
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Question on attachment below!
Step - by - step work please!

Question on attachment below Step by step work please class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87.

Step-by-step explanation:

Divide $20.46 by 6 which equals $3.41. Multiply $3.41 by 7 and you get $23.87.

Answer Link
caelynserrao
caelynserrao caelynserrao
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87

Step-by-step explanation:

Cost for 6 books is 20.46

Finding the unit cost:

the cost of one single book will be amount for 6books ÷ 6

= 20.46 ÷ 6

= 3.41

We need to find the cost of 7 books so now that we know it for one book, we multiply that amount by 7

Therefore,

3.41 x 7

= 23.87 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Katie knocked down a quarter of the amount of pins Jacob knocked down in the bowling game. Fill in the box with the expression that represents the amount of pin
If the price of an item b (which is a substitute for item a increases, then people will buy ________ of a.
Which was a problem confronting president carter as the 1980 election approached?
Many indigenous people in Guatemala live in the mountains because? A- it is the only land available to them B- the soil is very good for farming C- They don't s
I need a sentence for relative dating.
What marked the beginning of the americas
Which regions did the Roman Empire cover?
why is safety more important than privacy?
What is the significance of this quote???
Domain and range to the problem